
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.95 mm |
| Width | 3.95 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 350 mΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | On/Off |
| Max Power Dissipation | 1.16 W |
| Power Dissipation | 1.16 W |
| Max Output Current | 1.2 A |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 2 |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.2 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 5 µs |
| Turn-Off Delay Time | 45 µs |
| Element Configuration | Dual |
| Output Configuration | Low Side |
| Number of Outputs | 2 |
| Fall Time | 15 µs |
| Rise Time | 10 µs |
| Output Current per Channel | 1.2 A |
| Drain to Source Resistance | 400 mΩ |
| Nominal Vgs | 1 V |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 5 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
Stock: 651
Distributors
pcbx
Unit Price$0.77664
Ext.Price$0.77664
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.77664 | $0.77664 |
| 10 | $0.68669 | $6.86690 |
| 25 | $0.65201 | $16.30025 |
| 50 | $0.61908 | $30.95400 |
| 100 | $0.58782 | $58.78200 |
| 300 | $0.51513 | $154.53900 |
| 500 | $0.45144 | $225.72000 |
| 1000 | $0.43931 | $439.31000 |
